Archive

Archive for November, 2009

Po co nam ten BI, czyli uwagi po konferencji

November 28th, 2009 No comments

Ogólny wniosek jest taki, że BI ma się dobrze. Wygląda na to, że faktycznie jest tak, że jak kryzys, to do BIaja. Bo i gdzie szukać oszczędności, redukcji kosztów i przyspieszenia trudnych często decyzji ? Przecież nie w systemie ERP :)

Wszyscy mówili o tym, o czym ja przekonałem się na własne wdrożeniowe oczy – BI niejako wdraża się sam. Najlepiej zrobić małą prezentację (koniecznie na danych klienta) i już pojawiają się pierwsi “wyznawcy”.

Tradycyjne funkcje BI (łączenie systemów, analizy ad hoc tworzone przez użytkowników, synergia informacji zebranych z różnych źródeł, lepsza “komunikacja danych”, zastępowanie tradycyjnych systemów raportowych, pulpity do zarządzania wszystkim co możliwe) będą oraz bardziej wspomagane przez narzędzie prognozujące.

Bo skoro wiemy już jak było (BI + DWH), wiemy jak jest, to chcemy wiedzieć jak będzie.

Ja też myślę, że to przyszłość.

BI zawsze pozwala na utrzymanie organizacji na powierzchni, ale w czasie użytkowania systemu ludzie zaczynają szukać takiej przełomowej informacji, która pozwoli o tyle zwiększyć przewagę konkurencyjną, że firma w którymś momencie przestanie nerwowo oglądać się za siebie, a zacznie przewidywać co może stać się za chwilę.

I jeszcze jedno – BIaja nie wdrażają architekci, analitycy czy developerzy. Wdrażają go kluczowi użytkownicy. Jak się ich pozyska, wtedy sukces murowany. Ale tu uwaga – nie chodzi o gładkie konsultacyjne opowieści, raczej o zainspirowanie ich kreatywności poprzez pokazanie możliwości systemu na przykładowych raportach.

Categories: Info Tags:

Konferencja IDC

November 18th, 2009 No comments

Jutro wybieram się na konferencję BI-jową IDC. Przyda się trochę inne, nieoraclowe spojrzenie na temat.

Categories: Info Tags: