Archive

Archive for April, 2010

Jak układać kostki w OBIEE ?

Ostatnio zastanawiałem się nad zagadnieniem sortowania i grupowania kostek (Presentation Columns) w ramach tabel prezentacji (Presentation Tables).

Na szkoleniach niespecjalnie o tym mówią, a z mojego doświadczenia wynika, że to dość ważna sprawa.

Staje się to istotne w momencie, który zazwyczaj prędzej czy później następuje, czyli w czasie gdy kostek jest już tak dużo, że nie pamiętamy gdzie która jest, tylko zaczynamy ich mniej lub bardziej nerwowo szukać.

Wyróżniłbym dwa przypadki:

1. Jeśli tabela prezentacji (czy cały obszar) jest specjalizowana, to znaczy używana przez tylko określoną, małą grupę użytkowników (np. kilka osób z działu, które dokładnie wiedzą czego szukają), to uważam, że powinno się najczęściej wykorzystywane kostki dać od razu na górę, tak żeby mieli je pod ręką. Przy projektowaniu obszaru i podczas rozmowy z użytkownikami, od razu można zorientować się jakich faktów i wymiarów będą najczęściej potrzebować. Dodatkowo my, przy swoim projekcie układamy “logicznie z grupowaniem”, czyli najważniejsze na górze, dodatkowo poprzedzielane tematycznie kreskami (——————–), względnie kreskami z opisem grupy (—–KONTA—–).

Tak można zrobić kreski:

ukladanie-kostek

2. Jeśli tabela prezentacji ma charakter ogólny, to znaczy jest to “worek” z kostkami dla wszystkich, wtedy proponuję alfabetycznie, bo i tak nie wiadomo co, komu i jak często będzie potrzebne.

I jeszcze ważna rada – zdecydować się od razu jaki model układania kostek przyjąć – jeśli użytkownicy już się przyzwyczają do danego ułożenia, to późniejsze mieszanie kostkami przyjmują bardzo źle i w sumie nie ma się im co dziwić …